Objavte lety za najlepšie ceny

Gruzínsko Dmanisi

Najčastejšie otázky a odpovede Gruzínsko Dmanisi


Najčastejšie otázky a odpovede o archeologickom mieste Dmanisi v Gruzínsku sú:

1. Prečo je Dmanisi dôležité archeologické miesto?
Dmanisi je dôležité preto, lebo v tomto mieste sa našli staré fosílie najstarších známych ľudských predkov zaznamenaných mimo Afriky.

2. Aké fosílie boli v Dmanisi objavené?
V Dmanisi boli objavené fosílie rôznych druhov, vrátane kôstí a zubov ľudí, predchodcov moderného človeka. Najznámejšie z nich je "Dmanisi 5", kompletne zachovaný lebkom alebo "Dmanisi 3", ktorým chýba lebka.

3. Aký vek majú fosílie z Dmanisi?
Fosílie z Dmanisi majú približne 1,8 milióna rokov, čo ich robí najstaršími známymi fosíliami ľudských predkov mimo Afriky.

4. Aký druh ľudských predkov sa našiel v Dmanisi?
Fosílie v Dmanisi patria do druhu Homo erectus. Tento druh ľudí žil pred približne 2,6 milióna až 117 000 rokmi.

5. Aké informácie sa dali získať z objavených fosílií?
Analýza objavených fosílií umožnila odborníkom získať informácie o morfológii, fyziológii a chování našich pravekých predkov, a tým zlepšiť naše pochopenie ich vývoja.

6. Ako sú fosílie vystavené v Dmanisi?
Fosílie sú vystavené v múzeu v Dmanisi, kde sú pre verejnosť prístupné. Všetky nálezy sú starostlivo uložené a vystavené v špeciálnych vitrínach s vysvetľujúcimi popismi.

7. Kde sa nachádza Dmanisi?
Dmanisi sa nachádza v nadmorskej výške približne 1 000 metrov v južnej časti Gruzínska. Leží asi 85 km juhozápadne od hlavného mesta Tbilisi.

8. Môžem navštíviť Dmanisi?
Áno, Dmanisi je otvorené pre verejnosť a môžete ho navštíviť. Múzeum v Dmanisi poskytuje informácie o archeologických nálezoch a organizuje exkurzie po mieste.

9. Aké ďalšie zaujímavosti sa nachádzajú v okolí Dmanisi?
Okolitá oblasť Dmanisi je bohatá na ďalšie kultúrne a prírodné zaujímavosti, vrátane historického mesta Bolnisi, hradu Kvabiskhevi a okolitých hôr a dolín.

10. Ako sa tam dostanem?
Najjednoduchším spôsobom, ako sa dostať do Dmanisi, je autom. Z Tbilisi je možné vziať autobus alebo taxi. Cesta trvá približne 1,5 hodiny.


Letenka Gruzínsko Dmanisi


Gruzínsko Dmanisi je fascinujúcou destináciou pre každého cestovateľa, ktorý túži zažiť niečo jedinečné. Toto malebné mestečko sa nachádza v juhovýchodnej časti Gruzínska a ponúka obrovské množstvo histórie, kultúry a nádherných prírodných scenérií.

Ak sa rozhodnete navštíviť toto úžasné miesto, najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako sa sem dostať, je letenka do gruzínskeho hlavného mesta Tbilisi. Existuje viacero leteckých spoločností, ktoré ponúkajú lety z rôznych medzinárodných letísk do Tbilisi. Nájsť lacné letenky býva často možné, ak si rezervujete let aspoň niekoľko mesiacov dopredu, alebo ak máte šťastie a narazíte na nejakú zľavu alebo ponuku.

Po prílete na letisko v Tbilisi sa môžete rozhodnúť ako sa dostať do Dmanisi. Najlepšou voľbou je prenajatie auta, čo vám umožní nasadiť si svoj vlastný cestovateľský plán a preskúmať krásy Gruzínska vo vašom vlastnom tempe. Okrem prenájmu auta, môžete sa dostať aj do Dmanisi autobusom alebo taxíkom.

Keď už dorazíte do samotného Dmanisi, ocitnete sa uprostred bohatej histórie a kultúry. Hlavnou turistickou atrakciou je Dmanisi Archaeological Site, ktorá je jednou z najvýznamnejších archeologických lokalít v Gruzínsku. Tu bolo objavených niekoľko stoviek jedinečných artefaktov, ktoré sa datujú do prehistorických čias. Medzi najznámejšie nálezy patria zub a lebka stará 1,8 milióna rokov, čo potvrdzuje, že Dmanisi je jedným z najstarších osídlení na svete.

Okrem archeologickej lokality môžete navštíviť aj Dmanisi Fortress, ktorá ponúka krásne výhľady na okolitú krajinu a historické pamiatky. Dochoval sa tu aj kostol svätého Štěpána, ktorý je jednou z najstarších sakrálnych stavieb v krajine. Príjemnou prechádzkou mestečkom si môžete vychutnať miestne vyrezávané drevené balkóny a krásne kamenné uličky.

Okrem histórie a kultúry, Dmanisi ponúka aj nádhernú prírodu. Môžete navštíviť Dmanisi National Park, ktorý je domovom pre množstvo druhov vtákov, zvierat a rôznych rastlín. Tento park je ideálnym miestom na relaxáciu a oddych v prírode, alebo si môžete zorganizovať piknik a vychutnať si výhľad na okolité hory.

V Gruzínsku je veľa zaujímavých miest na navštívenie, ale Dmanisi je jednou z tých destinácií, ktoré vás určite dostanú. Nech už ste zanieteným cestovateľom, históriou alebo prírodou, určite sa nájdete niečo pre vás. Letenka do Gruzínska je len prvým krokom do objavovania krás tejto krajiny, a Dmanisi vám určite ponúkne nezabudnuteľné zážitky.


Ubytovanie Gruzínsko Dmanisi


Gruzínsko je krajina so zaujímavou históriou, krásnou prírodou a zaujímavými architektonickými pamiatkami. Jedným z miest, ktoré by určite nemali chýbať na zozname turistických atrakcií, je aj Dmanisi. Toto mestečko sa nachádza v južnej časti Gruzínska, v oblasti Kvemo Kartli, a je známe pre svoju bohatú históriu a dobre zachované archeologické nálezy.

Ak sa rozhodnete navštíviť Dmanisi, určite budete hľadať aj ubytovanie. V mestečku sa nachádza niekoľko hotelov a penziónov, ktoré si môžete vybrať podľa svojho vkusu a preferencií.

Jedným z najpopulárnejších možností pre ubytovanie v Dmanisi je hotel Grand Palace. Tento hotel sa nachádza v srdci mesta a ponúka svojim hostom moderné a dobre vybavené izby. Každá izba je klimatizovaná a má vlastnú kúpeľňu, televízor, minibar a wifi pripojenie na internet. Okrem toho hotel ponúka aj reštauráciu, kde si môžete vychutnať tradičné gruzínske jedlá.

Ak hľadáte ubytovanie s viac súkromia, môžete sa rozhodnúť pre ubytovanie v súkromnej dome alebo apartmáne. V Dmanisi nájdete mnoho miestnych obyvateľov, ktorí ponúkajú ubytovanie vo svojich domoch. Toto je skvelá príležitosť na spoznanie gruzínskej kultúry a získanie skúseností z prvej ruky. Takéto ubytovanie je tiež oveľa lacnejšie ako hotelové izby.

Ďalšou možnosťou pre ubytovanie v Dmanisi sú kempingy. V okolí mesta nájdete niekoľko kempov, kde si môžete postaviť stan alebo ubytovať sa v karavane. Toto je ideálna voľba pre tých, ktorí sa radi pohybujú v prírode a chcú zažiť autentický zážitok.

Ako vidíte, ubytovanie v Dmanisi je skutočne rôznorodé a vy si môžete vybrať tú najvhodnejšiu možnosť pre vás. Nech už sa rozhodnete pre hotel, súkromný dom alebo kemp, môžete sa tešiť na krásne výhľady, zaujímavé pamiatky a skvelé jedlo. Dmanisi vás rozhodne neurazí!


Počasie Gruzínsko Dmanisi


Gruzínsko sa vzájomne líši v závislosti na mieste a období roka. Dmanisi, ktoré sa nachádza na juhu Gruzínska, má všeobecne subtropické počasie, ktoré sa líši od horských oblastí a tiež od pobrezia či širšej oblasti Kaukazu. Tu sa pozrieme na podrobnosti o počasí v Dmanisi.

Jarné a jesenné počasie v Dmanisi

Jeseň a jar sú pre Dmanisi obdobím, keď sú teploty príjemné, nie príliš horúce ani príliš chladné. Priemerná teplota v tejto časti krajiny v období novembra a decembra sa pohybuje medzi 5 a 14 stupňami Celzia počas dňa a môže klesnúť na približne 2 stupne počas noci. V marci a apríli by ste sa mali pripraviť na zvýšenie teploty, pretože teploty v tomto období sa pohybujú okolo 13 až 22 stupňov cez deň a môžu klesnúť na približne 7 stupňov v noci.

Leto v Dmanisi

Leto môže byť v Dmanisi pomerne horúce a vlhké. Teploty sa na konci júna a v júli môžu vyšplhať až na 40 stupňov Celzia, pričom v auguste sa môžu udržať aj na 35 stupňoch. Noci však sú omnoho prijateľnejšie pri teplotách okolo 20 - 25 stupňov Celzia.

Zimné počasie v Dmanisi

Zima môže prinášať niekoľko dňových horúčok, najmä v januári a februári. Nadmorská výška v tejto oblasti je pomerne nízka, takže sneh je zvyčajne menej častý, ale môže padať po celú zimu. Priemerná teplota počas dňa v tomto období sa pohybuje medzi 0 a 7 stupňov a v noci sa môže chlad do -5 stupňov Celzia.

Všeobecne platí, že turisti by mali mať na pamäti, že počasie v Dmanisi môže byť rôzne, takže sa odporúča byť pripravený na zmeny teploty. Okrem toho, vzhľadom na geografickú polohu Gruzínska, môže byť Dmanisi vystavené zemetraseniu, ktoré by mohlo mať vplyv na počasie, a často prichádza aj zo susedného Turecka hurikán či drsné búrky. Preto sa odporúča sledovať predpovede počasia, aby ste sa mohli na takéto javy pripraviť.


Dovolenka Gruzínsko Dmanisi


Gruzínsko, situované v Európe na rozhraní Európy a Ázie, je fascinujúcou krajinou s bohatou históriou a nádhernou prírodou. Medzi mnohé skvosty, ktoré Gruzínsko ponúka, patria aj jeho menej známe oblasti, ako je napríklad Dmanisi.

Dmanisi je malé mestečko o približne 50 kilometrov južne od hlavného mesta Tbilisi. Aj keď je to malé, Dmanisi je domovom niektorých z najstarších ľudských fosílií na svete, ktoré siahajú až do obdobia pred 1,8 miliónmi rokov. V roku 1991 boli objavené fosílie hominidov (druhov blízkych človeku) v Dmanisi, čo svetovú vedu privedlo do šoku. Tieto nálezy ukázali, že moderný človek, Homo sapiens, mohol mať spoločného predka s mnohými staršími druhmi ľudí.

Samotné mestečko Dmanisi má aj svoje historické pamiatky. Hlavnou atrakciou je Dmanisi História a Archeologický Múzeum, ktoré sa nachádza v rekonštruovanom hradnom komplexe. Múzeum ponúka fascinujúci pohľad do minulosti mesta a jeho okolia. Návštevníci si tu môžu prezrieť dobové artefakty, od období starovekého Gruzínska až po stredoveké obdobie. Nechýbajú ani repliky nálezov ľudských fosílií, ktoré boli objavené v Dmanisi.

Okrem histórie a archeológie je Dmanisi aj oázou prírodného krásna. Mestečko je obklopené nádhernou krajinou, s výhľadmi na Kaukazské hory, údolia rieky Tartarini a okolité vinice. Pre milovníkov turistiky a outdoorových aktivít je toto miesto skutočným rajom. Môžete sa vybrať na prechádzku po okolitých kopcoch, obdivovať výhľady a objavovať skryté zákutia. Okolité obce sú tiež známe pestovaním plodičov a ich vinárstvom. Preto sa nezabudnite zastaviť v miestnych vinárňach a vyskúšať miestne lahôdky a vína.

Ak máte radi adrenalinové zážitky, môžete navštíviť aj blízky Dmanisi Game Park. Tento park ponúka možnosť vidieť divoké zvieratá v ich prirodzenom prostredí, ako napríklad jelenov, diviakov a rozličnú dravú zver. Tí, ktorí sú prírodou ešte viac zaujatí, sa môžu vybrať aj na speleologický výlet do jaskýň v okolí mestečka.

Dmanisi je teda skrytým pokladom v Gruzínsku, ktorý ponúka kombináciu histórie, archeológie, prírodných krás a adrenalinových zážitkov. Mesto môže byť príjemnou zastávkou na vašej ceste po Gruzínsku a určite stojí za návštevu. Prezkúmajte jeho múzeum, prechádzajte sa po kopcoch, ochutnajte miestne vína a obdivujte krásy tejto oblasti. Dmanisi vám ponúka skutočne jedinečný a nezabudnuteľný zážitok.


97% nadšených zákazníkov

Garancia najlepšej ceny

Najväčší online výber leteniek

Zľavnené letenky za výhodné ceny

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Objaviť letenky