Objavte lety za najlepšie ceny

India Ajanta a Ellora Caves

Letenka India Ajanta a Ellora Caves


India je krajinou plnou nespočetných históriou preniknutých miest a klenotov. A jedným z týchto klenotov sú jaskyne Ajanta a Ellora, ktoré sa nachádzajú na západe Indie. Tieto jaskyne sú považované za jedno z najvýznamnejších archeologických a historických miest v krajine.

Ajanta Caves, známe aj ako Ajanta Leni, sú zároveň súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Jaskyne boli vytesané do vápencových skal medzi 2. a 1. storočím pred naším letopočtom a sú plné starobylých budhových a hinduistických náboženských umení. Tieto jaskyne sú tiež známe svojimi nádhernými freskami a nástennými maľbami, ktoré zachytávajú rôzne fázy budhistickej histórie. Jaskyne Ajanta sú skutočne ohromujúcou podívanou a poskytujú návštevníkom jedinečný pohľad do prebúdzajúceho sa dejinného obdobia.

Podobne ako Ajanta Caves, aj Ellora Caves sú záznamom starobylého umenia a náboženstva, a sú taktiež zaradené na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Táto obrovská komplex má viac ako 34 jaskýň, kde môžeme obdivovať remeselné vytesávanie z kameňa. Jaskyne Ellora sú jedinečné tým, že kombinujú budhizmus, hinduizmus aj džinizmus v jednom mieste. Najznámejšou jaskyňou je Kailasanatha Temple, ktorý je najväčšou jednotlivou kamennou stavbou na svete. Je považovaný za jeden z najúžasnejších inžinierskych zázrakov staroveku.

Ak hľadáte dávku kultúry a histórie v jednom mieste, návšteva Ajanta a Ellora Caves je nevyhnutná. Ako turista, môžete si naplánovať dovolenku tak, že si zakúpite letenku do mesta Aurangabad, ktoré je najbližším letiskom k týmto jaskyniam. Aurangabad je známe aj ako "Brána do svetla" a ponúka množstvo ubytovacích možností a reštaurácií pre turistov.

Po prílete do Aurangabadu môžete ľahko usporiadať miestne prepravy, ako taxíky alebo autobusy, aby ste sa dostali k jaskyniam Ajanta a Ellora. Ajanta Caves sú vzdialené od Aurangabadu približne 100 kilometrov, zatiaľ čo Ellora Caves ležia asi 30 kilometrov od mesta.

Je však dôležité si uvedomiť, že jaskyne Ajanta a Ellora majú obmedzený počet návštevníkov denne, takže je dobré plánovať si svoju návštevu vopred a zabezpečiť si vstupenky. Odporúča sa tiež mať so sebou pohodlnú obuv a dostatočnú hydratáciu, pretože prechádzka po jaskyniach môže byť fyzicky náročná.

Vzhľadom na význam a krásu Ajanta a Ellora Caves a ich historický význam je určite zaujímavé si pozrieť tieto miesta počas svojej návštevy v Indii. Takže neváhajte a zarezervujte si letenku do Aurangabadu a zažite fascinujúcu cestu do starodávnej histórie a náboženskej kultúry.


Dovolenka India Ajanta a Ellora Caves


India je krajina plná fascinujúcich kultúrnych pokladov a histórie. Medzi najkrajšie a najznámejšie pamiatky, ktoré India ponúka, patria jaskyne Ajanta a Ellora.

Ajanta jaskyne sa nachádzajú v maharastrianskom štáte a sú zaradené medzi UNESCO svetové dedičstvo. Tieto jaskyne sú vystavané na strmých útesoch a bankách rieky Waaghora. Ich vznik sa datuje do 2. storočia pred naším letopočtom a sú známe prechádzkou cez niekoľko storočí z buddhizmu. Sú zložené z rôznych budhistických chrámových komplexov, kde je vytesaných a maľovaných mnoho znázornení života Budhu a jeho učení.

Vynikajúcim príkladom umeleckej zručnosti jaskýň Ajanta sú fresky a maľby, ktoré sú vyrobené zorganizovaním pigmentov v dobrej zachovanej forme, aj keď uplynulo toľko storočí. Tieto umelé diela sú považované za národný pamiatkový príjem India a predstavujú najdôležitejšie príklady starovekého indického umenia.

Vo vzdialenosti asi 100 kilometrov od jaskýň Ajanta sa nachádzajú jaskyne Ellora. Tieto jaskyne sú príkladom harmonického zlúčenia náboženských smerov hinduizmu, buddhizmu a džainizmu. Vďaka svojmu umeleckému významu, ktorý sa týka ich architektonických čŕt, sú jaskyne Ellora považované za jeden z najkrajších a najmontážnejších miest v Indii.

Celkovo sa na tomto mieste nachádza 34 jaskýň, ktoré sa nachádzajú na dvoch úrovniach. Jaskyne sú vytesané do masívnej skaly, kde sú zdobené výrezovými obrazmi z diela života a učenia Ježiša Krista a tiež príbehmi z hinduistickej mytológie. Najslávnejšie z týchto jaskýň sú Kailasa a Dashavatara.

Kailasa je najvýznamnejšou jaskyňou v komplexe Ellora. Je to najväčší monolitický zrezávaný komplex na svete a domov hinduistickej božstva Šivy. Jaskyňa je vyrezávaná zo skál a je považovaná za architektonický zázrak.

Dashavatara je ďalšou významnou jaskyňou, ktorá patrí medzi najkrajšie sochárske práce v komplexe Ellora. Obsahuje 10 inkarnácií hinduistického boha Višnu a je ukážkou nekonečných detailov, ktoré majstri sochárstva dosiahli v týchto jaskyniach.

Navštívenie jaskýň Ajanta a Ellora je cestou späť v čase a je nevyhnutnou súčasťou cestovania v Indii. Tieto jaskyne ponúkajú jedinečný pohľad na historickú a kultúrnu hodnotu krajiny a fascinujú návštevníkov svojím umeleckým bohatstvom.


Počasie India Ajanta a Ellora Caves


India je krajina s bohatou históriou a kultúrou, a to je jasne viditeľné aj v jeho architektúre a pamiatkach. Dve z týchto pamiatok sú jaskyne Ajanta a Ellora, ktoré sú svetovým dedičstvom UNESCO a sú národnými pamiatkami. Napriek tomu, že sú tieto dve pamiatky veľmi významné pre Indiu, tak ich návštevnosť ovplyvňuje hlavne počasie.

Ajanta Caves sú 30 jaskynnami v severnej časti štátu Maharashtra v Indii. Tieto jaskyne sú známe svojimi starobylými buddhistickými nápismi a nádhernými budistickými malbami. Najlepšie obdobie na návštevu Ajanta jaskýň je od októbra do marca. Toto obdobie je suché a teplota sa pohybuje v rozmedzí od 9 °C do 28 °C. Počas tohto obdobia je pri návšteve jaskýň príjemný chládok a môže sa aj počítať so slnečnými dnami.

Ellora jaskyne sú asi 34 jaskynnami v blízkosti mesta Aurangabad v indickom štáte Maharashtra. Tieto jaskyne sú známe svojimi hinduistickými, buddhistickými a džinistickými nápismi a sochami. Najlepšie obdobie na návštevu Ellora jaskýň je tiež od októbra do marca. Počas tohto obdobia môžeme počítať so suchým počasím a teplota sa pohybuje od 12 °C do 32 °C. Toto obdobie je vhodné na návštevu, pretože svetlo slnka spôsobuje, že skaly a sochy vyzerajú krásne a jasne.

Napriek tomu, že obe jaskyne sú najlepšie navštíviť od októbra do marca, tak to môže byť aj obdobie, kedy je v Indii veľká turistická sezóna, a to môže znamenať, že budú ľudské zápchy a ceny môžu byť vyššie. Ak teda plánujete navštíviť jaskyne Ajanta a Ellora, dôkladne si premyslite, kedy bude pre vás najlepší čas.

Celkovo by sme teda mohli povedať, že Ajanta a Ellora jaskyne sú dve z najspectakulárnejších pamiatok v Indii a je dôležité zvoliť si pre návštevu správne obdobie roka. Ak sa rozhodnete navštíviť tieto pamiatky v zimnom období, môžete počítať so suchým počasím a prijateľnými teplotami, ktoré vám poskytnú príjemnú a nezabudnuteľnú návštevu.


Najčastejšie otázky a odpovede India Ajanta a Ellora Caves


Otázky a odpovede o jaskyniach Ajanta a Ellora v Indii:

1. Čo sú jaskyne Ajanta a Ellora?
- Jaskyne Ajanta a Ellora sú dve súbor kultúrneho dedičstva UNESCO nachádzajúce sa v indickom štáte Maharashtra. Sú známe svojimi starodávnymi rupestrickými maľbami a sochami.

2. Kde sa nachádzajú jaskyne Ajanta a Ellora?
- Jaskyne Ajanta sa nachádzajú v Aurangabade, asi 100 km od mesta Ajanta. Jaskyne Ellora sa nachádzajú v blízkosti mesta Aurangabad, asi 30 km od neho.

3. Aké sú histórie týchto jaskýň?
- Jaskyne Ajanta boli vytesané medzi 2. storočím pred n. l. a 6. storočím n. l. a slúžili ako buddhistické kláštory. Jaskyne Ellora boli vytesané medzi 6. a 10. storočím a zahŕňajú diela hinduistického, buddhistického a džinistického umenia.

4. Aké sú niektoré najznámejšie maľby a sochy v jaskyniach Ajanta a Ellora?
- V jaskyniach Ajanta sú najznámejšie maľby, ktoré zobrazujú príbehy zo života Budhu a iné buddhistické motívy. V jaskyniach Ellora sú vynikajúce sochy, ako napríklad socha boha Višnu, Káli alebo Budhu.

5. Aké sú možnosti pre návštevníkov týchto miest?
- Jaskyne Ajanta a Ellora sú otvorené pre verejnosť. Návštevníci môžu navštíviť jaskyne s sprievodcom, ktorý poskytne informácie o histórii a význame tohto miesta. Je tu aj možnosť zakúpiť si suveníry od miestnych remeselníkov.

6. Ako sa dostanem do jaskýň Ajanta a Ellora?
- Najbližším letiskom je letisko v Aurangabade. Z mesta Aurangabad je možné si prenajať taxík alebo využiť verejnú dopravu, aby ste sa dostali k jaskyniam Ajanta a Ellora.

7. Kedy sú jaskyne Ajanta a Ellora otvorené?
- Jaskyne Ajanta a Ellora sú otvorené pre verejnosť denne okrem pondelka. Otváracie hodiny sú zvyčajne od 9:00 do 17:30.

Toto sú niektoré z najčastejších otázok a odpovedí o jaskyniach Ajanta a Ellora v Indii. Môžeš mať aj ďalšie otázky, na ktoré ti radi poskytneme odpovede.


Ubytovanie India Ajanta a Ellora Caves


India je známa svojou bohatou históriou a kultúrou a ponúka mnoho miest, ktoré návštevníkom ponúkajú jedinečné zážitky. Jedným z takýchto miest sú jaskyne Ajanta a Ellora, ktoré sa nachádzajú v štáte Maháráštra.

Ajanta a Ellora Caves sú známe svojou nádhernou a starobylou architektúrou. Tieto jaskyne sú zapísané ako svetové dedičstvo UNESCO a tisíce turistov ich každoročne navštevujú, aby objavili ich unikátnu históriu a krásu.

Ajanta Caves sa nachádzajú v severovýchodnej časti Maháráštry a sú známe svojimi nádhernými málbarmi a sochami. Ide o súbor 29 jaskýň, ktoré sú vytesané do skál v priebehu 2. storočia pred naším letopočtom a 7. storočia nášho letopočtu. V týchto jaskyniach sa nachádzajú buddhistické svätyne, ktoré boli používané ako meditáciu a modlitby. Najznámejšia je jaskyňa číslo 26, ktorá je nazývaná "Veľká jaskyňa". Táto jaskyňa je ozdobená nádhernými maľbami, ktoré zobrazujú scény z Buddhovho života a učenia. Okrem toho, jaskyne Ajanta ponúkajú aj nádherný výhľad na okolité hory a rieku Vaghora.

Ellora Caves sa nachádzajú asi 29 kilometrov od mesta Aurangabad a sú považované za jedno z najväčších zázrakov hinduisticko-buddhisticko-jainskej architektúry na svete. Táto jaskyňa je domovom viac ako 100 jaskýň, ktoré boli vybudované v priebehu 5. až 10. storočia nášho letopočtu. V jaskyniach sa nachádzajú predovšetkým chrámy vytesané do skaly, ktoré sú zasvätené rôznym bohom a bohyňám ako je Šiva, Višnu a Buddha. V roku 1983 boli tieto jaskyne zahrnuté do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Najznámejšou jaskyňou v Elore je Kailasa chrám, ktorý je považovaný za najväčší jednoštítový monolit na svete. Tento chrám je postavený z jedného kusa kamene a je ozdobený sochami a málbami, ktoré zobrazujú hinduistické povesti.

Návšteva jaskýň Ajanta a Ellora je skutočným zážitkom, pretože viete objaviť bohatú históriu a kultúru Indie. Tieto jaskyne odhaľujú zručnosti starých remeselníkov a ich oddanosť náboženskému umeniu. Okrem toho, krása týchto jaskýň je len neopísateľná a ich archeologická hodnota je neoceniteľná.

Ak plánujete navštíviť Indiu, nevynechajte príležitosť vidieť jaskyne Ajanta a Ellora. Tieto jaskyne vám poskytnú úžasný pohľad na bohatú históriu a nádhernú architektúru staroveku. Výlet do týchto jaskýň vám poskytne jedinečný zážitok, ktorý určite nezabudnete.


97% nadšených zákazníkov

Garancia najlepšej ceny

Najväčší online výber leteniek

Zľavnené letenky za výhodné ceny

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Objaviť letenky