Objavte lety za najlepšie ceny

Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)

Dovolenka Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Na dovolenke sa vybrať do Iránu? Prečo nie! Krajina s bohatou históriou, úchvatnou architektúrou a pôvabnou krajinou ponúka nespočetné množstvo zaujímavých miest, ktoré stojí za to spoznať. Jedným z najdôležitejších a kultúrne bohatých miest je Persepolis, často nazývané aj Takht-e Jamšid.

Persepolis, nachádzajúce sa v oblasti Fars, bola raz hlavným mestom Achaémenidov - starovekej perzskej dynastie. Toto dôležité a historicky cenné miesto je zároveň aj jedným z najznámejších pamiatok Iránu. Pamätá si na slávne a vplyvné dynastie, ako sú Achaémenidovia a Parthovci, ktorí tu vládli.

Takht-e Jamšid sa začalo stavať okolo roku 518 pred naším letopočtom a dokončené bolo približne v roku 460 pred naším letopočtom. Mnohé obdobia sa však odrážajú v jeho architektonickom štýle, keďže ho postavili rôzne dynastie, vrátane Görünevi, Sasánovci a Samánovci.

Keď sa dostanete k Persepolisu, prvé, čo si všimnete, je impozantný vstup, známy ako veľká brána. Toto monumentálne dielo je zdobené nádhernými reliéfmi ukazujúcimi významné udalosti a veľkolepé sviatky, ktoré sa tu kedysi konali. Vstup cez veľkú bránu vás zavedie na rozsiahlu terasu, na ktorej sú roztrúsené rôzne budovy, paláce, svätyne a stavby.

Jedným z najzaujímavejších miest na terase je Apadana - veľká audiencia, kde sa konali ceremoniálne stretnutia a príjmy. Apadana bola postavená Dariom Veľkým a bola vysoko zdobená sochami a reliéfmi, ktoré znázorňovali bohatstvo a prosperitu Iran.

Na terase nájdete aj množstvo ďalších zaujímavých miest, ako sú paláce Dariom Veľkým a Xerxés I., ako aj Rijástitán a Tacht-e Džamsid. Každý z týchto palácov a budov je jedinečný a prináša so sebou vlastnú históriu a štýl architektúry.

Okrem Persepolisu ponúka blízke okolie tiež ďalšie zaujímavé miesta. Medzi tie najpopulárnejšie patria Nagš-e Rustam a Nagš-e Radžab, známe pre svoje skaly vypäté reliéfy a nádherné hrobky kráľov.

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu, kultúru a architektúru, je Persepolis nevyhnutnou zastávkou na ich cestovaní po Iráne. Potom ako sa priamo preniesli do histórie tisícročia, cestovatelia sa môžu ponáhľať, aby objavili aj ostatné poklady tejto nádhernej krajiny.

Ak plánujete dovolenku v Iráne, nezabudnite zaradiť Persepolis na svoj zoznam miest, ktoré si chcete počas svojej cesty pozrieť. Zoznámiť sa s bohatou históriou a kultúrou tohto miesta vás nadchne a nepochybne obohatí o nové poznatky. Nech je vaša dovolenka v Iráne plná zážitkov a nezabudnuteľných zážitkov!


Najčastejšie otázky a odpovede Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


1. Kde sa nachádza Persepolis?
Persepolis sa nachádza v Iráne, v provincii Fars, približne 60 km severovýchodne od mesta Šíráz.

2. Čo je Persepolis?
Persepolis je staroveké mesto a historická lokalita, ktorá slúžila ako administratívne a ceremoniálne centrum starovekého Perzského impéria.

3. Kedy bol Persepolis postavený?
Persepolis bol postavený v 6. storočí pred naším letopočtom za vlády perského kráľa Dareia I.

4. Prečo sa nazýva Persepolis?
Názov Persepolis je kombináciou gréckeho slova "Perseus" a perzského slova "pārsā", čo znamená "perzský".

5. Aké bol Persepolis dôležité?
Persepolis bolo dôležité administratívne a ceremoniálne centrum perského kráľovstva. Slúžilo ako miesto pre kráľovské hostiny, stretnutia a dedikácie.

6. Ako vyzerá Persepolis dnes?
Persepolis je dnes archeologickou lokalitou so zachovanými zvyškami mnohých veľkolepých stavieb. Medzi najznámejšie patria Apadána - kráľovský palác, súpisnica Dariusa I., nádvorie jestrebíkov a mnoho iných.

7. Je Persepolis zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO?
Áno, Persepolis bol v roku 1979 zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

8. Je návšteva Persepolisu povolená turistom?
Áno, turisti majú povolený prístup do Persepolisu. Archeologická lokalita je otvorená pre verejnosť a slúži ako jedna z hlavných turistických atrakcií v Iráne.

9. Aké sú otváracie hodiny Persepolisu?
Otváracie hodiny sa môžu meniť, ale zvyčajne je Persepolis otvorený pre návštevníkov od rána do večera, približne od 7:30 do 18:30.

10. Aké je vstupné na Persepolis?
Vstupné na Persepolis sa môže meniť, ale zvyčajne je to približne 200 000 rialov pre iránskych občanov a 500 000 rialov pre cudzincov.


Letenka Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Letenka do Iránu: Obdivujte krásu historického místa Persepolis (Takht-e Jamšid)

Persepolis, známá také jako Takht-e Jamšid, je jedno z nejvýznamnějších historických míst v Íránu. Tato starověká ruiny jsou svědky prastaré perské kultury a přitahují návštěvníky z celého světa. Pokud se chystáte prozkoumat tuto fascinující destinaci, pořiďte si letenku do Íránu a zažijte nezapomenutelnou cestu.

Persepolis, v překladu zdobený palác, byla hlavním městem Perské říše a byla postavena v období 518 až 330 př. n. l. Zakladatel dynastie Achaimenovců, Cyrús Veliký, zahájil stavbu a další perský král, Dárius I., na ni navázal. Většina staveb v Persepolisu byla dokončena za vlády krále Xerxa I. a Artaxerxa I.

Persepolis je známé pro své monumentální budovy a impozantní architekturu. Mnoho z těchto budov bylo postaveno z velkých mramorových bloků, které jsou pokryty detailními reliéfy. Mezi impozantními stavbami na místě jsou slavné Apadána a Hádíš. Apadána, která sloužila jako královská recepční hala, je obklopena sloupořadím a zdobena reliéfy zobrazujícími různé scény, jako je příchod darů z různých regionů Perské říše.

Další významnou budovou je Hádíš (Darí), který je považován za jednu z největších perských staveb. Jeho interiér je vytesán do skály a vjeho blízkosti se nacházejí Šara a Tachára, což jsou další důležité budovy v Persepolisu.

Nepřekonatelné dílo umění lze vidět i na několika dalších místech v Persepolisu. Zdá se, že každý kámen na těchto starověkých ruinách vypráví svoji vlastní historii a návštěva tohoto místa přivádí návštěvníky do minulosti.

Letenka do Íránu je ze mnoha zemí snadno dostupná a existuje několik mezinárodních letišť, kam se můžete dostat. Jedním z nejvhodnějších letišť je Mezinárodní letiště Imáma Chomejního v Teheránu. Po příletu na letiště budete moci snadno cestovat do Persepolisu, které se nachází asi 60 kilometrů severně od Šírázu.

Při návštěvě Persepolisu vezměte s sebou pohodlnou obuv a oděv, protože tato historická lokalita vás bude nutit k procházce mezi ruinami. Doporučuje se také si přinést chladné nápoje a hydratovat se, zvláště v horkém letním období.

Kromě návštěvy Persepolisu můžete v Íránu objevovat mnoho dalších úchvatných míst, včetně Mešídu Eram, starověkého města Isfahán a Kášánu. Írán je také známý pro svou přívětivost a teplý přístup k turistům, což vám umožní prozkoumat místní kulturu a tradice.

Letenka do Íránu je vaším vstupním lístkem do této fascinující země. Navštivte Persepolis a zjistěte, jak žila slavnostní perská říše a obdivujte ohromující krásu tohoto historického místa. Vaše cesta do Persepolisu bude nezapomenutelným zážitkem, který vám připomene bohatou historii Perské říše.


Ubytovanie Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Ubytovanie v Iráne Persepolis (Takht-e Jamšid)

Persepolis, tiež známe ako Takht-e Jamšid, je jedinečné historické miesto a pokladnica kultúry Iránu. Toto majestátne miesto, ktoré sa nachádza v provincii Fars, láka návštevníkov zo všetkých kútov sveta. Ak sa rozhodnete navštíviť tento úchvatný komplex, mali by ste sa informovať aj o ubytovaní v blízkosti.

Persepolis je jedným z najdôležitejších a najznámejších archeologických miest v Iráne. Bolo postavené v 6. storočí pred naším letopočtom ako politické a administratívne centrum Achaemenidskej ríše. Jeho nádherné sochy, reliéfy a architektúra sú dôkazom vysokého umenia a architektonického nadania toho času. Persepolis je tiež zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Vzhľadom na jeho históriu a význam je dôležité si vybrať vhodné miesto na ubytovanie, aby ste mali blízko k tomuto archeologickému pokladu. V okolí Persepolisu sa nachádza niekoľko možností pre turistov, ktorí hľadajú iba základné ubytovanie a pre tých, ktorí si želajú viac luxusu.

Ak preferujete cenovo dostupné možnosti, v blízkosti Persepolisu nájdete niekoľko hostincov a hosťovských domov. Hostelové izby sú základné, čisté a pohodlné. Môžete si vybrať medzi izbami s osobným soc. zariadením alebo s verejným soc. zariadením. Hosteľové kuchyne sú vybavené základnými kuchynskými prístrojmi, kde si môžete pripraviť jednoduché jedlá. Tieto hostelové možnosti ponúkajú priateľskú atmosféru a skvelú príležitosť spoznať iných cestovateľov.

Pre tých, ktorí uprednostňujú luxusnejšie ubytovanie, v okolí Persepolisu sa nachádzajú aj niektoré hotely. Tieto hotely ponúkajú nadštandardné služby a pohodlie. Izby sú dobre zariadené a vybavené modernými zariadeniami, ako sú klimatizácia, televízor a minibar. Hostia môžu tiež využívať iné vybavenie, ako sú reštaurácie, bary, bazény, wellness centrá a salóny krásy.

Pred plánovaným návštevou Persepolisu je dôležité zabezpečiť si rezerváciu ubytovania vopred. Toto archeologické miesto je navštevované veľkým množstvom turistov po celý rok a ideálne miesto na ubytovanie môže byť rýchlo obsadené.

Ak sa rozhodnete navštíviť Persepolis, nezabudnite venovať dostatok času prechádzke po tomto historickom bohate zdobenom areáli. Vyberte si vhodné miesto na ubytovanie v blízkosti a užívajte si toto unikátne miesto, ktoré nám pripomína bohatú históriu a kultúru Iránu.


Počasie Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Irán je fascinujúcou krajinou s bohatou históriou a kultúrou. Jeho hlavným mestom je Teherán, no existuje mnoho ďalších miest, ktoré stoja za návštevu. Jedným z najzaujímavejších miest v Iráne je Persepolis, známe aj ako Takht-e Jamšid, ktoré má svoje výnimočné počasie.

Persepolis je bývalé hlavné mesto Peršskej ríše, ktorá trvala od 550 do 330 pred naším letopočtom. Toto archeologické miesto je považované za jedno z najvýznamnejších na svete a je zapsané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Okrem historického a kultúrneho významu, Persepolis tiež ponúka svojim návštevníkom krásne a jedinečné počasie.

Persepolis sa nachádza v južnej časti Iránu, pri púšti Lut. Táto oblasť sa vyznačuje suchým a horúcim podnebím. Letá sú veľmi horúce a suché, s teplotami dosahujúcimi až 40°C. Zima je mierna a suchá, s priemernými teplotami okolo 10 - 15°C. Jarné a jesenné mesiace sú najpríjemnejšie z hľadiska počasia, s miernymi teplotami a nie príliš veľkým množstvom zrážok.

Je dôležité poznamenať, že počasie v Persepolise môže byť len málo odlišné od počasia v iných častiach Iránu. Krajina je rozmanitá a zahrňuje rôzne klimatické pásmá, od púšť na juhu až po hory v severnej časti krajiny. To znamená, že i keď je počasie v Persepolise veľmi suché a horúce, niektoré iné oblasti krajiny môžu zažívať iné podnebie, napríklad so snežnými zimami a chladnými teplotami v horách.

Pri návšteve Persepolisu je dôležité správne si zvoliť oblečenie a chrániť sa pred slnečným žiarením. Zohľadnite veľmi vysoké teploty a silné slnko. Odporúča sa nosiť ľahké a vzdušné odevy, ktoré chránia pred slnkom a zároveň neprepínajú a nepretlmia telo. Nezabudnite si so sebou vziať dostatok vody a slnečný opaľovací krém.

Čas strávený v Persepolise je stále veľmi príjemný, aj napriek horúčavám. Toto miesto je považované za historický skvost a ponúka návštevníkom možnosť ponočiť do histórie Peršskej ríše. Možno sa medzi kamennými ruinami cítiť malý a krátky vôbec, ale každý krok je ovedený s dávnymi artefaktami a vzácne zostatky.

Poďte a presvedčte sa sami o jedinečnosti Persepolisu a zároveň si užite zaujímavé počasie, ktoré je charakteristické pre túto časť Iránu. Buďte pripravení na horúce a suché dni, no nechajte sa uniesť krásou a bohatstvom tohto miesta.


97% nadšených zákazníkov

Garancia najlepšej ceny

Najväčší online výber leteniek

Zľavnené letenky za výhodné ceny

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Objaviť letenky