Objavte lety za najlepšie ceny

Mongolsko Khustai National Park

Dovolenka Mongolsko Khustai National Park


Ak hľadáte miesto, kde môžete zažiť pravý kontakt s divočinou a zároveň vychutnať krásy prírody, navštíviť mongolský Khustai National Park by mohlo byť tou správnou voľbou.

Khustai National Park sa nachádza asi 100 km na západ od ulánbátarskej metropoly Mongolska. Park bol vytvorený s cieľom zachovať a ochrániť divoké koňské druhy, ktoré sú pôvodné pre tento región. Najznámejším druhom je Przewalského koň, ktorý bol v minulosti jediným pôvodným druhom divokého koňa. Vyskytuje sa tu aj množstvo iných druhov, ako napríklad gazely, jelenie, divé ovce a medvede.

Khustai National Park ponúka širokú škálu aktivít. Môžete si objednať výlet na koňoch alebo na forme sedla na divokých koňoch. Tí, ktorí milujú turistiku, sa môžu vydať na trasy, ktoré budú prechádzať okolo horských vrcholov a cez rieky. V lete si môžete vyskúšať aj rafting v riekach Onon alebo Orchon. Park ponúka aj rôzne cyklotrasy a jazdu na konoch.

Okrem toho, Khustai National Park ponúka tiež príležitosti na pozorovanie vtákov. Park má zaujímavú históriu, ktorá zahŕňa aj prítomnosť tisícročnej kamenného menhiru, ktorý sa datuje do 5. tisícročia pred n.l.

Pre nocľah sa môžete ubytovať v miestnych hosťovských domoch (geroch). Bývanie v geroch vám umožní zažiť pravú koňarčiu kultúru a poznať miestnych obyvateľov. Na obed môžete vyskúšať miestne jedlá zvané buuz (mäsový koláč) alebo dumplings (plnené knedle).

Celkovo povedané, navštíviť Khustai National Park sa vypláca, ak chcete zažiť pravé dobrodružstvo viac súvisiace s prírodou a mať možnosť vidieť divoké koňské druhy naživo, a zároveň mať možnosť poznávať mongolskú kultúru a jej jedinečnú históriu.


Letenka Mongolsko Khustai National Park


Mongolsko je fascinujúca krajina, ktorá ponúka mnoho úžasných a jedinečných miest na objavovanie a preskúmanie. Jedno z takýchto miest je Khustai National Park, ktorý sa nachádza len krátky let z hlavného mesta Ulánbátar. Ak plánujete navštíviť Mongolsko, túto fantastickú destináciu by ste nemali prehliadnuť.

Khustai National Park je známy svojou starostlivosťou o ohrozené druhy a jeho úsilím o obnovu divokých koní Przewalského, ktoré boli považované za vyhynuté v prírode. Tieto exotické a vzácne kone sú považované za národný symbol Mongolska a park je domovom väčšiny z nich.

Ako sa tam dostať? Existuje niekoľko letov, ktoré vás môžu dopraviť z Ulánbátaru do hlavného mesta Khustai National Park, ktorým je Hustai. Let trvá len asi 30 minút, takže počas letu môžete obdivovať nádherný výhľad na mongolskú krajinu.

Po príchode do Hustai budete vítaní miestnymi sprievodcami, ktorí vás odprevadia po parku a poskytnú cenné informácie o miestnych druhoch a histórii. Môžete si vybrať rôzne výlety alebo táboráky, ktoré vám umožnia preskúmať a objaviť krásy tohto miesta.

Najväčšou atrakciou parku sú samozrejme divoké kone Przewalského. Títo krásni tvorovia sú neodmysliteľnou súčasťou mongolskej kultúry a ich obnova je veľmi dôležitá pre zachovanie dedičstva krajiny. S vaším sprievodcom budete mať príležitosť vidieť tieto kone v ich prirodzenom prostredí, ako sa pasú na vďačných mongolských lúkach a behajú vo výhľade na hory.

Okrem divokých koní môžete tiež vidieť veľa ďalších druhov zvierat, ako sú gazely, vlci a rôzne druhy vtákov. Khustai National Park je významným miestom pre biodiverzitu a ochranu prírody. Je potešením sledovať tieto zvieratá vo voľnej prírode a cítiť auru pokoja a harmónie, ktorá v tomto prostredí panuje.

Okrem toho si môžete vychutnať aj nádherné scenérie, ktoré park ponúka. Jeho rozsiahle stepi a kopce, jazerné povodia a husto porastené lesy vytvárajú dokonalé prostredie pre oddych a relaxáciu. Môžete si vybrať jednoduchý prechádzku po parku alebo sa zapojiť do niektorých adrenalinovejších aktivít, ako je jazdenie na koni alebo horská cyklistika.

Ak cestujete do Mongolska, Khustai National Park si zaslúži vašu pozornosť. Nech už ste milovníkom prírody, dobrodruhom alebo len túžite po jedinečnom zážitku, návšteva tohto parku vám ponúkne skutočne nezabudnuteľné dojmy. Letenka do Mongolska je síce len prvý krok, ale zážitok z Khustai National Park bude určite jedným z vrcholov vášho pobytu v tejto krajine divokého krásna.


Najčastejšie otázky a odpovede Mongolsko Khustai National Park


1. Aké je vstupe alebo vstupné do Khustai národného parku v Mongolsku?
Vstupné do Khustai národného parku je 3000 mongolských tugrikov (MNT) pre miestnych obyvateľov a 8000 MNT pre zahraničných návštevníkov. Deti mladšie ako 6 rokov majú vstup zdarma.

2. Kedy je najlepší čas na návštevu Khustai národného parku?
Strávenie času v Khustai národnom parku je možné počas celej jari (máj až jún) a jesene (september až október), pričom tie najideálnejšie obdobie sú mesiace máj a september.

3. Aké zvieratá môžeme v Khustai národnom parku vidieť?
Khustai národný park je domovom pre mnoho divokých zvierat, najznámejším z nich je koník Przewalského. Okrem toho môžete vidieť aj siky, gazely, vlky a ďalšie druhy vtákov.

4. Aké aktivity sú k dispozícii pre návštevníkov v Khustai národnom parku?
Pri návšteve Khustai národného parku si môžete vychutnať rôzne aktivity, ako napríklad prechádzky, jazdu na koni, pikniky, pozorovanie vtákov a fotografovanie zvierat.

5. Je možné v Khustai národnom parku prespať?
Áno, Khustai národný park ponúka možnosť kempovania pre návštevníkov, ktorí si chcú vychutnať noc v prírode. Tiež je k dispozícii niekoľko chatiek a ubytovacích zariadení v blízkosti parku.

6. Je potrebné si zabezpečiť vlastný dopravný prostriedok pre návštevu Khustai národného parku?
Áno, je ideálne mať vlastný dopravný prostriedok pre návštevu parku, pretože verejná doprava je obmedzená. Taktiež je možné si prenajať vozidlo alebo turistickú službu na mieste.

7. Aké existujú pravidlá pre návštevníkov Khustai národného parku?
Je dôležité dodržiavať pravidlá národného parku, medzi ktoré patrí nepohybovať sa mimo vyznačených chodníkov, nekŕmiť divoké zvieratá a dodržiavať pravidlá ohľadom neznečisťovania a odhodenia odpadkov.

8. Je potrebné si zabezpečiť sprievodcu pre návštevu Khustai národného parku?
Nie je povinné mať sprievodcu, ale je to odporúčané, pretože miestni sprievodcovia majú bohaté vedomosti o prírode a divokých zvieratách v parku.

Toto sú len niektoré z najčastejšie otázok a odpovedí o Khustai národnom parku v Mongolsku. Pri plánovaní návštevy je však vždy dobré skontrolovať najnovšie informácie a pravidlá na oficiálnych webových stránkach parku alebo kontaktovať tamne umiestnené informačné centrum.


Počasie Mongolsko Khustai National Park


Mongolsko Khustai National Park sa nachádza v strednom Mongolsku a je domovom pre veľký počet vzácnych a ohrozených druhov rastlín a zvierat. Okrem bohatej biodiverzity je národný park známy aj svojím unikátnym počasím.

Počasie v Khustai National Park je typické pre kontinentálne suché podnebie. Letá sú veľmi horúce a suché, s priemernými teplotami dosahujúcimi až 30 stupňov Celzia. Zimy sú studené a suché, s teplotami klesajúcimi až pod -40 stupňov Celzia. Jarné a jesenné mesiace sú miernymi a suchými, s teplotami pohybujúcimi sa medzi 10 a 20 stupňami Celzia.

Vďaka kontinentálnemu podnebiu a relatívne suššiemu prostrediu je v Khustai National Park založená trvalá stepná vegetácia, ktorá obsahuje hlavne trávu, byliny a nízke kríky. Vďaka prítomnosti horského pásma je v parku tiež možné nájsť niektoré druhy stromov a lesné oblasti.

Khustai National Park je známy najmä ako ochranná oblasť pre divokého konia, známeho ako "Przewalskiho kôň". Tento ohrozený druh sa považuje za najstaršiu pôvodnú plemennú líniu koní, ktorá sa zachovala do dnešných dní. Títo diví koní sa vo voľnej prírode pohybujú vo veľkých stádach a sú neustále monitorovaní a chránení v rámci parku.

Z hľadiska počasia je táto oblasť vystavená extrémnemu teplu počas letných mesiacov, v kombinácii s nízkymi teplotami a hustými snehovými zrážkami počas zimy. Tieto podmienky robia z tohto parku jedinečné miesto na pozorovanie prispôsobenia zvierat na extrémne podnebie a prežitie v ňom.

Zo zoologického hľadiska je Khustai National Park bohatý na rôzne druhy zvierat vrátane sysla stepného, divých košíkov, rysa východného, vlkov, medveďov a mnoho ďalších. Tieto druhy majú jedinečné prispôsobenia, ktoré im umožňujú prežiť v extrémnych podmienkach.

Návštevníci parku majú možnosť pozorovať tieto vzácne a ohrozené druhy v ich prirodzenom habitate. Môžu sa tiež venovať turistike a skúmať nádherné scenérie parku, vrátane jazier, riek a horských pohorí.

Celkovo je Khustai National Park jedinečnou destináciou v Mongolsku s ohromujúcou biodiverzitou a fascinujúcim počasím. Pre tých, ktorí majú radi dobrodružstvo a chcú preskúmať prírodu v jej najprirodzenejšej forme, je tento park ideálnym miestom na návštevu.


Ubytovanie Mongolsko Khustai National Park


Mongolsko sa považuje za krajinu s bohatou kultúrou a nádhernou krajinou. Medzi jej výnimočné prírodné krásy patrí aj Khustai National Park, ktorý sa nachádza v horách Khentii v strednom Mongolsku. Tento národný park bola zriadený v roku 1993 s cieľom zachovať a obnoviť populáciu divokých koní Przewalského, ktorého pôvod sa datuje až do praveku.

Ubytovanie v Khustai National Park je jednoduché a zároveň obohatené o autentický zážitok z mongolskej kultúry. Návštevníci majú možnosť prenocovať v tradičných jurtách. Jurta je kruhová, prenosná štruktúra s polokruhovým otvorom na streche, ktorý slúži ako okno na oblohu. Tieto jurty sú typické pre nomádsky spôsob života Mongolov a boli vyrobené tak, aby odolali mrazom mongolského zimného počasia a zároveň poskytovali príjemné a útulné ubytovanie.

V jurtách nájdete pohodlné postele a teplé periny, ktoré vám zaručia dobrý nočný spánok po ťažkej túre alebo pozorovaní divokých koní. Počas chladnejších nocí vás zohreje krb, ktorý sa nachádza uprostred jurty. Ubytovanie v jurte je jedinečným zážitkom, kde sa ocitnete v hĺbke mongolskej kultúry a zároveň budete mať blízko k prírode.

Khustai National Park je ideálnym miestom na turistiku a jazdenie na koni. Môžete sa vybrať na prechádzku po parku, sledovať zariadenia pre koní Przewalského a možno, ak máte šťastie, uvidíte niektoré z týchto fascinujúcich zvierat v ich prirodzenom prostredí. Pre tých, ktorí majú radi adrenalín, je možné absolvovať jazdu na koni s miestnymi obyvateľmi, ktorí s konmi pracujú celé storočia.

Okrem toho sa môžete vydať na túru po horách Khentii, kde si môžete vychutnať nádherné výhľady na mongolskú krajinu. Počas týchto túr budete mať možnosť spoznať typickú mongolskú faunu a flóru, ako aj nehnuteľné prírodné krásy. Medzi najzaujímavejšie miesta patrí miestne jazero, kde sa pohybuje množstvo vtákov.

Počas vášho pobytu v Khustai National Park nezabudnite ochutnať aj tradičnú mongolskú kuchyňu. Mäso je základnou súčasťou stravy, pričom tu sa často podáva hovädzie, koňské a baraní mäso. Zelenina a obilniny sú menej bežné, ale pochúťkou sú zemiaky a mliečne výrobky. Nevynechajte ani tradičný nápoj vodku, ktorá je pre Mongolov dôležitou súčasťou kultúry a oslavy.

Ubytovanie v Khustai National Park je takým spôsobom, ako spoznať Mongolsko z hĺbky. Tento národný park ponúka jedinečný zážitok, ktorý kombinuje unikátnu prírodu s kultúrou a tradíciami Mongolov. Pobyt v tradičnej jurte a možnosť sledovať divoké kone Przewalského v ich prirodzenom prostredí určite zostane vo vašej pamäti ako nezabudnuteľný zážitok.


97% nadšených zákazníkov

Garancia najlepšej ceny

Najväčší online výber leteniek

Zľavnené letenky za výhodné ceny

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Objaviť letenky